Odpůrci radaru měli před příjezdem Bushe v Praze generálku

26. května 2007 v 20:24 | kačora |  x........novinky

Odpůrci radaru měli generálku před návštěvou Bushe

Demonstrace

Praha - Kolem tisícovky lidí dnes demonstrovalo na Václavském náměstí proti americké radarové základně. Pozdě odpoledne se vydali na protestní pochod k Pražskému hradu.
Stejnou trasu plánují projít také 4. června, kdy bude v Praze americký prezident George Bush. Navíc plánují demonstrovat také v prostoru před americkou ambasádou.

Pod Svatým Václavem se dnes sešlo široké spektrum odpůrců radaru. Nechyběli obyvatelé brdských obcí, mladí aktivisté z inicativy NE základnám, anarchisté ani zástupci politických stran.

Fotogalerie

DemonstraceDemonstraceDemonstraceDemonstrace

Právě ti patřili mezi hlavní řečníky. Na tribuně vystoupil jak místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), tak místopředseda republikové rady Zelených Matěj Stropnický.
První sklidil potlesk, druhý se musel potýkat s pískotem.

Zaorálek s potleskem...

"Současná vláda se bojí předstoupit před občany a obchází v jednání o základně i parlament. To je nepřípustné," hřímal na tribuně Zaorálek.
"Nechci, aby ČR byla svým dvoustranným vyjednáváním s Američany trojským koněm mezi evropskými státy," řekl na závěr.

Po jeho vystoupení začal dav sborově vyzývat vládu Mirka Topolánka k demisi.
Jeho konkurent ze Strany zelených tak úspěšný nebyl. Kvůli pískotu musel dokonce svůj projev několikrát přerušit.

...zástupce Zelených s pískotem

Demonstrace
"Jsem zástupce vládní strany a proto budu její politiku v ostatních oblastech hájit. Shodnu se s vámi jenom na tom, že zde základnu nechceme," obrátil se k davu Stropnický.
Dočkal se pískotu a skandování "Bursík ven!", které spustili členové Komunistického svazu mládeže.
Klid mu zjednali až organizátoři protestu.
Stropnický však vzápětí spustil druhou vlnu nevole, když se zmínil, že Zelení uznávají USA jako svého spojence.
Dav si trochu získal, až když ukázal na transparenty Zelených všude kolem. Na nich byla jména čtrnácti měst, ve kterých regionální pobočky zelených odsouhlasily protest proti stavbě radaru.
Na náměstí byli například Zelení ze Zlína, Olomouce, Prahy 1, Domažlic či Žižkova. Někteří odmítali radar jako takový, jiní radar, jehož stavbu nepodpoří NATO.

Komunisté vypravili autobusy

Nejpočetněji byli na demonstraci zastoupeni komunisté. Regionální organizace totiž vypravily autobusy, aby se do Prahy mohli dostat. Jeden takový vyjel například z Chomutova.
Autobusy vypravily také obce z Brdska. Vyjely například z Jinců, Příkosic, Štítova, Skořic, Vísek a Míšova.
Demonstrace
větší obrázekAutor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Komunistickou stranu reprezentovali na demonstraci také členové Komunistického svazu mládeže. Ti se už na začátku nepohodli s organizátory akce, kterým vadili jejich rudé vlajky se srpem a kladivem. Na chvíli je stáhli, ale pak se objevily nad jejich hloučkem znovu.
Celkově však převažovaly transparenty inicitativy NE základnám, která protest organizovala. "Žádné rakety nejsou mírové!" - "Ne základnám. Chceme zemřít přirozenou smrtí!" - "Nehceme se smažit v mikrovlnce!", stálo na některých z nich.
Z úst demonstrantů pak zněly výzvy k demisi vlády a vyvolávání "Hanba ODS" - "Hanba Topolánkovi" -"Hanba Havlovi" anebo "Vondra fuj".

Troška: Radar je výsměchem

Především u starších účastníků demonstrace zabodoval režisér Zdeněk Troška, autor lidových komedií, jemuž účast nabídla iniciativa NE základnám.
"Američané zde nemají co pohledávat. To je - vzhledem ke zkušenosti se sovětskou okupací - výsměch národu," řekl Troška. Nelíbilo se mu také to, že vláda a některé politické strany nechtějí uspořádat referendum.
Demonstrace
Režisér Zdeněk Troška těsně před tím, než vystoupil na pódium na Václavském náměstí.
"Vadí mi, že nás nechtějí vyslyšet, když jsme si je zvolili a rozhodují o nás bez nás," řekl režisér na demonstraci.
Největší aplaus sklidil, když oznámil, že jde domů psát scénář k novému filmu Slunce, seno, radary.

Veterán z Iráku: vláda USA lže

Mezi řečníky byl také veterán války z Iráku, bývalý americký voják Tom Cassidy. "Americká vláda lže a chystá imperialistickou agresi, nevěřte jí," varoval demonstranty.
Po vystoupení řečníků se demonstranti vydali na protestní pochod na Pražský hrad, kde demonstrace kolem šesté hodiny skončila.
Příznivci radaru žádnou podobnou akci nechystají.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.